کاربرد ازن ژنراتور در فرآيند پرورش دام

در صنعت پرورش دام، کليه فعاليت ها و اقدامات صورت گرفته در پرورش حيوانات اهلی در جهت استفاده بيشتر از محصولات و فرآورده های آنهاست. حيوانات اهلی وقتی در محيط کاملاً سالم و بدون استرس پرورش يابند حداکثر پتانسيل ژنتيکی خود را بروز داده و به بالاترين ميزان توليد می رسند. گاز ازن ، تکثیر و تراکم حيوانات بزرگ را در فضای کمتر برای پرورش افزايش می دهد.

- دامداريها :

استفتده از تکنولوژی ازن در بخش دامداري ها موضوعي بوده است که از ديرباز در کشورهاي پيشرفته مورد استفاده قرار گرفته است. از آنجا که حيوانات تحت تأثير مواد شيميايی خودشان مانند گاز آمونياک، اسيد سولفوريک، اسيد کربنيک و غيره هستند موجب فساد و آلودگی هوا می گردند که سیستم ازن ژنراتور قادر است همه اين مواد آلی را اکسيد نموده و بو های مضر را از بين ببرد که برای سلامتی حيوان مناسب می باشد. در چنين وضعيتی هضم کاملتر و بهتر و جذب مواد غذايی بهتر صورت می گيرد، بنابراين باعث افزايش قابل ملاحظه علوفه به گوشت و بهتر شدن ضريب تبديل مواد غذايی می گردد و در نتيجه سود آوری را افزايش می دهد.

 استفاده از گاز ازن به عنوان یک عامل ضدعفونی کننده بسیار قوی در آب های مصرفی فارم ها می تواند بسیار در سلامت دام و طیور موثر باشد. آب مصرفی فارم ها معمولاَ از چاه تامین می شود. آلودگی های میکروبی در آب چاه و مصرف این آب ها توسط دام و طیور و کارگران در محیط فارم باعث ایجاد بیماری و کاهش راندمان کار می شود. باکتری هایی همانند سالمونلا تیفی ( عامل حصبه) و اشرشیاکلای باعث اسهال در دام و طیور می شود. اما گاز ازن باعث اکسید شدن و از بین رفتن این باکتری ها می شود. علاوه بر ضدعفونی هوا و آب در فارم های مرغداری و دامداری، از ازن ژنراتور برای شستشوی دستگاه های شیردوش و ضد عفونی سطوح، کف سالن ها، بطری ها و تانکرهای حمل فراورده های لبنی در دامداری ها می توان استفاده نمود. گاز ازن با از بین بردن میکرو اورگانیسم ها در این بخش ها موجب استریل شدن تجهیزات و محیط فارم ها می شود.

 شرکت فن آوران افق پاک نیک افتخار دارد به عنوان پيش گام در بخش استفاده از اين سيستم در قسمت دامداري ها گام برداشته و در جهت بهبود هر چه بهتر کيفيت شير و کاهش ضريب تبديل مؤثر باشد که در 5 بخش مختلف مورد کاربردي خواهد داشت.

الف) استفاده از سيستم ضدعفوني کننده آب مصرفي در دامداري ها

استفاده از سيستم های تصفيه آب با استفاده از ازن ژنراتور موردی است که از صدها سال پيش در فرانسه مورد استقبال قرار گرفته است ولی در آمريکا پس از گذشت سالها و انتقال برخی بيماريها به وسيله آب مصرفی (کلر کارايی چندانی روی ويروسها ندارد)، هم اکنون نيز به عنوان قوی ترين ضد عفونی کننده مورد استفاده قرار می گيرد. اين روش سبب مي شود که آب کاملاً بهداشتي و استريل در اختيار گوساله قرار گيرد و در افزايش راندمان گوساله ها نقش به سزائي داشته باشد. همچنين از انتقال باکتري هايي همانند سالمونلا و اشریشياکلاي در آب مصرفی جلوگيري به عمل آيد که موجب کاهش اسهال و انتقال آن به گوساله هاي ديگر خواهد شد.

ب) شستشویدستگاه هاي شير دوش به وسيله تزریق گاز ازن در آب

استفاده از اين سيستم باعث کاهش بار ميکروبي خواهد شد همچنين از ديگر مزاياي اين طرح کاهش حشرات و ... خواهد بود و همچنين مي توان از آب حاویگاز ازن  که در جهت CIP و دستگاه هاي شير دوش استفاده مي شود براي مصرف شرب گوساله ها نيز استفاده کرد. همچنين استفاده از اين سيستم موجب کاهش چشمگير مقدار مصرف سود و اسيد در دامداري مي شود که علاوه بر کمک به حفاظت محيط زيست، موجبات عدم خوردگي در تأسيسات و دستگاه هاي شيردوش را نیز به همراه خواهد داشت.

ج) کاهش بار میکروبی در کود بستر

در اين روش با استفاده از دستگاه سم پاش، آب حاوی گاز ازن بر روي کودها پاشيده مي شود که علاوه بر کاهش بار ميکروبي  باعث  از بين رفتن حشرات و بو نيز مي گردد.

د) ضدعفونی خوراک دام

با استفاده از گاز ازن خوراک دام ضدعفونی میشود. هم چنین گاز ازن علوفه دام را تازه تر نگه میدارد و از رشد کپک ها جلوگیری میکند و آلودگی های موجود در خوراک از جمله آفلاتوکسین ها را از بین میبرد و در نتیجه میزان تغذیه دام ها بیشتر و رشد دام ها افزایش می یابد. هم چنین محصول بیشتر و ایمن تری تولید می شود.

و) کاهش بیماری های دام

گاز ازن در هوا، باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و کپک ها را از بین میبرد. این امر سبب کاهش بیماری و مرگ و میر دام های پرورشی می گردد و تحقیقات نشان میدهند استفاده از گاز ازن در چندین سال پی در پی، سبب کاهش بیماری های دامی و حتی حذف برخی از آنها میگردد.

در تحقیقی چندساله در یک دامپروری نشان داده شد که مصرف غذای دام ها در اتاق های دارای گاز ازن 15  تا 20 درصد بهتر از سایر اتاق ها بوده است. هم چنین استفاده از ازن ژنراتور در شیرخوارگاه نشان داد که حداقل 1 پوند وزن نوزادان از شیر گرفته بیشتر از قبل بود و میزان مرگ ومیر و بیماری در آنها تا 30% کاهش داشت.

مطالعه تجربی بر روی گاوها در یک مرکز تحقیقاتی نشان داد که استفاده از گاز ازن سبب کاهش امراضی نظیر ورم پستان، التهاب رحم و هم چنین تسریع بهبود زخم در گاوها می شود. عملکرد ازن ژنراتور به طور مؤثری مانند عملکرد آنتی بیوتیک ها است.

 خلاصه ای از کاربردها و مزایای گاز ازن در دامداری به قرار زیر است:

 1.  ضدعفونی آب مصرفی دام
 2. ضدعفونی هوای دامداری
 3. ضدعفونی تجهیزات و لوازم دامداری
 4. ضدعفونی سالن های شیردوشی و زایشگاه دامداری
 5. ضدعفونی تانکرهای حمل شیر
 6. کاهش بو و مگس در دامداری ها
 7. استفاده از آب ازن زده شده  به جای آب داغ در شست و شوی CIP دستگاه شیر دوش
 8. استفاده از آب   ازن زدهشده برای کاهش بار میکروبی در کود بستر
 9. افزایش تعداد و اندازه دام
 10. کاهش بیماری و مرگ و میر
 11. افزایش راندمان تبدیل غذا به گوشت
 12.  افزایش تولیدات دامی نظیر شیر و گوشت
 13.  کاهش هزینه های گرمایش
 14.  استفاده در محل بدون نیاز به استفاده از مواد شیمیایی ضد عفونی کننده
 15.  کاربری آسان
 16.  نگهداری ارزان

مهم ترين اهداف شرکت فن آوران پاک نیک در بخش دامداری در جهت استفاده از سيستم های دائم کار صنعتی ازن ژنراتور عبارتند از:

 1. ارائه طرح های لازم برای پيشگيری و مبارزه عليه بيماريهای باکتريايی، ويروسی، انگلی و قارچی دامها و همچنين بيماريهای مشترک بين انسان و دام برای کنترل و ريشه کنی بيماريهای مذکور .
 2. جلوگيری از شيوع و بروز انواع بیماری های دامی در مناطق مختلف کشور .
 3. ارائه طرح های لازم جهت پيشگيری و کنترل بر ضد بيماريهای غير بومی دامی شايع در مناطق مرزی کشور.
 4. جلوگيری از سرايت بیماری های واگير دامی به يکديگر.

لازم به ذکر است که تسهیلات ارائه شده توسط شرکت فن آوران پاک نیک از جمله تخفیف 30 % در خرید دستگاه و منظور کردن شرایط عالی برای بازپرداخت هزینه دستگاه، ضمانت یکساله کلیه محصولات و 10 سال خدمات پس از فروش کلیه محصولات در تطابق کامل با طرح توجیه اقتصادی می باشد که میزان امکان پذیری و اجرایی بودن یک پروژه ،ثمربخشی و در نهایت توجیه پذیری سرمایه گذاری آن را تعیین می نماید.

خدمات

 1. مشاوره ، نصب و راه اندازی سیستم های جاذب اتیلن محیط و سیستم های جلوگیری از جذب اتیلن توسط میوه
 2. انواع واکس ها پوشش های ضد قارچ و ضد باکتری و قارچ کش ها مجاز میوه و سبزیجات و گل جهت افزایش در طول عمر میوه و کاهش افت در وزن و کاهش در تغییر رنگ آن
 3. مشاوره و نصب و راه اندازی و رنگ آوری نور براساس ژنراتورهای کاتالیستی گاز اتیلن
 4. مشاوره در استفاده از موادی که به کاهش ضایعات میوه پس از برداشت کمک می کند .
 5. انجام فعالیتهای مطالعاتی و پژوهشی در افزایش نگهداری میوه و سبزیجات و گل

امکانات ما

فناوری‌های پیش و پس از برداشت میوه و سبزی
تامین تجهیزات و مشاوره های حضوری و مجازی

آدرس: تهران، خیابان فلسطین، پایین‌تر از میدان فلسطین، ساختمان 351، واحد 9 

تلفن: 66975051 -021

فکس: 66404396 -021

طراحی و توسعه توسط پاندانت افزار