کاربرد گاز ازن در صنایع غذایی

الف) ضد عفونی هوای سالن های تولید و بسته بندی

انتشار و پخش ميکروارگانيسم ها عامل فساد از طريق هوا باعث آلودگی و افزايش بار ميکروبی محصولات غذايي  می گردد. برای کاهش بار ميکروبی نيز می بايستی هوای سالن های توليد، UF، بسته بندی، سردخانه و .... عاری از هر گونه ميکروارگانيسم باشد. برای انجام اين عمل از يک دستگاه  ازن ژنراتور استفاده می شود که می تواند به دو صورت عمل ضد عفونی را در محيط سالن ها بدون در نظر گرفتن هيچ محدوديتی انجام دهد. جهت اطمينان بيشتر اين دستگاه مجهز به سيستم مانيتورينگ می باشد که می تواند به صورت آن لاين مقدار گاز ازن را در هوا اندازه گيری و کنترل نمايد. معادل اين سيستم در کارخانجات صنايع غذايي، ميلاد خراسان، جلگه نيشابور، لبنيات بشير، مانيذان، صحرا همدان، ستاره شرق، فرآورده های گوشتی212، ژلاتين حلال دارويي، لبنيات پارس بردسير کرمان و ... نصب و راه اندازی گرديده است.

  

 ب) ضد عفونی سيستم انتقال ( لوله ها، تانک های ذخيره )

پس از اتمام عمليات فرآوری، جهت شستشو و استريل خطوط توليد آب ، غلظت بالای گاز ازن  پيشنهاد می گردد. در اين قسمت يک دستگاه ازن ژنراتور در نزديکترين مکان نسبت به مخزن نهايي نصب می گردد. گاز ازن به صورت مداوم با غلظت بالا در آب تزريق شده و آبی با خاصيت استريل کنندگی بالا توليد نموده که می تواند باعث از بين رفتن باکتريها، قارچها و بيوفيلم ها، کاهش قابل توجه مصرف آب، حذف کليه محلول های شيميايي خاص اعم از پريسيدين، کلر، آب اکسيژنه و ...، کنترل اتوماتيک و ثابت ماندن قدرت ضد عفونی کنندگی در طولCIP شود . توليد و بهره وری در محل و عدم نياز به خريد و نگهداری مواد از ديگر مزايای استفاده از  ازن ژنراتور می باشد.

  

ج) ضد عفونی آب مصرفی و آب های آشاميدنی در کارخانجات صنایع غذایی

استفاده از سيستم هاي تصفيه آب با استفاده از گاز ازن موردي است که از صدها سال پيش در فرانسه مورد استقبال قرار گرفته است ولي در آمريکا بعد از گذشت سالها و انتقال برخي بيماريها به وسيله آب مصرفي ( کلر کارايي چنداني روي اين ويروسها ندارد) مورد تأييد FDA قرار گرفته و هم اکنون نيز به عنوان قوي ترين ضد عفوني کننده مورد استفاده قرار مي گيرد.
موارد کاربردي گاز ازن در تصفيه آب را مي توان در 4 بخش ذکر کرد:

 1. تصفيه آب که باعث استريل کامل آب ضمن حذف طعم و بوی نامطبوع و مواردي از قبيل آهن و منگنز از آب مي شود. 
 2. ضد عفوني و از بين بردن مواد آلي در آب.  
 3. ويژگي منعقد سازي گاز ازن که باعث حذف ذرات کلوئيدي در فيلترهاي شني مي شود.
 4. حذف رنگ و طعم آب.

در اين خصوص مي توان به ويلاهاي خصوصي، مجتمع هاي آپارتماني و کارخانجات آب معدني و کارخانجات مواد غذايي و صنعتي اشاره کرد.

 د) ضد عفونی سطوح، کف سالن ها، بطری ها و تانکرهای حمل

يکی ديگر از مشکلات عمده در کارخانجات صنايع غذايی آلودگی های موجود در کف سالن، سطوح و تانکرهای حمل فرآورده ها می باشد که رعايت نکات بهداشتی برای اين قسمت ها نيز ضروری و دارای اهميت بالايی است. جهت جلوگيری و حذف ميکروارگانيسم هاي موجود در اين بخش ها نيز روش ضد عفونی و استريل با ازن ژنراتور  پيشنهاد می گردد. گاز ازن با قدرت استريل کنندگی بالايی که دارد می تواند در مدت زمان کمتری با حذف کامل روشهای قبلی عمل ضدعفونی را انجام دهد.

ه) استفاده از ازن ژنراتور در تصفيه فاضلاب صنايع غذايی

 • گندزدايي پساب تصفيه شده
 • استفاده از ازن ژنراتور در تانک هوادهي براي تبديل COD به BOD و تجزيه پذيري بيولوژيکي بيشتر فاضلاب، ضمن ته نشيني بهتر در حوضچه هاي ته نشيني ثانويه
 • از بين بردن باکتري هاي رشته اي (فيلامنت ها) که باعث به هم خوردن ته نشيني و Bulking مي شود
 • از بين بردن ناکارديا که باعث کف ناکارديا مي شود
 • افزايش ظرفيت تصفيه خانه ها با افزايش راندمان تصفيه بيولوژيکي
 • کاهش توليد لجن به نصف و کمتر
 • قابليت حذف کليه ميکروارگانيسم ها بدون مقاومت پذيري نسبت به .Bio
 • تصفيه آب برجهاي خنک کننده (بدون نياز به ضد رسوب و ضد خوردگي با کاهش زير آب)

کاربرد ازن ژنراتور  در خشکبار:

گاز ازن به عنوان یکی از قوی ترین ضد عفونی کننده های تجاری در دنیا بدون هرگونه باقیمانده سمی است که در کارخانه های تولید خشکبار و فرآورده های لبنی مورد استفاده قرار می گیرد.

 با توجه به هزینه بر بودن متیل بروماید و دیگر ضدعفونی کننده ها، دستگاه ازن زنراتور پاک نیک بدون هزینه مواد اولیه و با تولید خودکار از اکسیژن گاز O3 تولید می کند. این گاز می تواند برای ضد عفونی کردن انواع خشکبار از جمله پسته، فندق، گردو، خرما و انجیر استفاده شود. این دستگاه با تولید گاز ازن در دوزهای مختلف جهت حذف آفلاتوکسین موجود در پسته اقذام مینماید. لازم به ذکر است این روش در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا برای ضدعفونی و رفع آلودگیهای محصولات کشاورزی و خشکبار استفاده می گردد  . ضدعفونی کننده هایی چون متیل بروماید و قرص هایی با ترکیبات آلومینیوم و گاز توکسین و فوسفوکسین باید با دوز مشخص استفاده شود.

 استفاده ناصحیح ازاین ضدعفونی کننده ها باعث باقی ماندن این مواد در خشکبار و ایجاد گازهای خطرناک می شود در حالیکه ضدعفونی با ازن ژنراتور پاک نیک چنین ضرری ندارد.

خدمات

 1. مشاوره ، نصب و راه اندازی سیستم های جاذب اتیلن محیط و سیستم های جلوگیری از جذب اتیلن توسط میوه
 2. انواع واکس ها پوشش های ضد قارچ و ضد باکتری و قارچ کش ها مجاز میوه و سبزیجات و گل جهت افزایش در طول عمر میوه و کاهش افت در وزن و کاهش در تغییر رنگ آن
 3. مشاوره و نصب و راه اندازی و رنگ آوری نور براساس ژنراتورهای کاتالیستی گاز اتیلن
 4. مشاوره در استفاده از موادی که به کاهش ضایعات میوه پس از برداشت کمک می کند .
 5. انجام فعالیتهای مطالعاتی و پژوهشی در افزایش نگهداری میوه و سبزیجات و گل

امکانات ما

فناوری‌های پیش و پس از برداشت میوه و سبزی
تامین تجهیزات و مشاوره های حضوری و مجازی

آدرس: تهران، خیابان فلسطین، پایین‌تر از میدان فلسطین، ساختمان 351، واحد 9 

تلفن: 66975051 -021

فکس: 66404396 -021

طراحی و توسعه توسط پاندانت افزار